štvrtok 12. januára 2017

Reflexia konferencie Šperk Stret 2016

       Už po siedmykrát sa koncom septembra 2016 sa konala v Bratislave medzinárodná konferencia súčasného šperku Šperk Stret 2016. Organizátorom podujatia s dvojročnou periodicitou je Združenie šperkárov AURA a ateliér S+M+L_XL Kov a šperk na VŠVU. Tím organizátorov pod vedením Márie Hriešik Nepšinskej usporiadal medzinárodné stretnutie umelcov a odborníkov z oblasti súčasného výtvarného šperku, plné intenzívnych debát a stretnutí v príjemných priestoroch kaviarne Berlinka v Slovenskej národnej galérii v Bratislave. Tento rok prednášky a sprievodné podujatia reflektovali tému Zbierka/zbieranie. V našom regióne je pojem zbierania autorského šperku viac menej neznámy a práve preto bolo zaujímavé sledovať ako bude téma rezonovať v našom publiku ako sa témy zhostia prednášajúci.


      Pretože som sa tento rok mohla zúčastniť prednášok iba v piatok, zmeškala prednášky Marjan Unger a Nadi Kančevovej, ktoré sa témy chopili z pohľadu teoretičiek umenia, autorov Réku Lörincz a Einat Leader a aj rozhovor Pavla Prekopa s galeristom Wimom Vandekerckhovom.

      Druhý deň konferenciu zahájila Carla Castiajo s prezentáciou svojej tvorby, kde sa dlhodobo venuje práci s ľudským vlasom, jeho zbieraniu a následnému používaniu vo viacerých formách výtvarného umenia - v šperku, objektu, či priestorovej inštalácii.

      Lucia Gašparovičová sa témy zhostila priamo výtvarným projektom, ktorý odprezentovala a vysvetlila v prednáške a následne predviedla aj na výstave. Rokmi zhromažďované vlastné diela oprostila od ich prvotného významu, zamerala sa na ich materialitu a celej svojej doterajšej tvorbe dala nielen nový tvar, ale aj novú myšlienku.

      Heidi a Karl Bollmann patria medzi významných zberateľov autorského šperku, ktorí svojou činnosťou nielen archivujú a dokumentujú určité obdobie tohto výtvarného odvetvia, ale svojou podporou autorov aj prispievajú k jeho rozvoju. Svoju vášeň pre šperk nám priblížili vo svojej prezentácii, kde poodhalili nielen praktické problémy zberateľstva, ale aj svoje ideové pohnútky.

      Stretnutia s autorom Petrom Skubicom bývajú spravidla radostné. Bolo tomu tak aj tentokrát a Peter strhol publikum svojim entuziazmom. Porozprával o svojej tvorbe, ale aj o zbierke šperkov, ktorú venoval Pinakotek der Moderne v Mníchove a stala sa kľúčovým východiskom k trvalej prezentácii autorského šperku tejto významnej inštitúcie.

      Šperk Stret je nielen konferencia. Je to priestor na komunikáciu, prezentáciu, miesto vzácnych stretnutí. Doprevádzajú ho sprievodné podujatia, vernisáže a výstavy. Vždy je pre mňa radosťou zúčastniť sa ho ako poslucháč, prednášajúci alebo vystavujúci autor. Ďakujem všetkým zúčastneným a organizátorom želám veľa síl do ďalších ročníkov. Teším sa na stretnutie v roku 2018.

Jana Machatová, 
autorka patrí medzi uznávané osobnosti slovenského autorského šperku
Šperk Stret 2016     Foto: Juraj Starovecky a Marie Kukulová

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára